Kleszcze u psów, jakie środki na kleszcze zastosować.

Okres wiosenno-letni to czas wzmożonej aktywności kleszczy. Te małe pasożyty mogą sprawić nie tak małe problemy u naszych czworonogów. Choroby odkleszczowe stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. powoduje ją transportowany wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w erytrocytach psa, doprowadzając do ich rozpadu. W wyniku tego w organizmie psa powstaje wiele objawów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka oraz biegunka. Często można zauważyć również krwiomocz. Leczenie należy wdrożyć od razu po rozpoznaniu – choroba szybko może doprowadzić do śmierci pupila. Bardzo dobrą możliwością zapobiegania tej dolegliwości jest zabezpieczenie psa przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać skuteczny preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest dużo różnych preparatów, które mają za zadanie zabezpieczyć naszego czworonoga przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych możliwości jest obroża na kleszcze. Nakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasączona różnymi specyfikami, które są sukcesywnie uwalniane i mają za zadanie powstrzymywać pasożyty od skóry zwierzęcia. Obroża na kleszcze to bardzo dobre rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, dlatego u takich psów warto zastosować również inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Kolejną metodą ochrony naszych psów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku preparatów poza działaniem na endopasożyty, wykazuje także działanie przeciwko ektopasożytom, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak zwierzęta będą chciały zjeść tabletkę – można wtedy spróbować podać ją wraz z pożywieniem. Jeśli czworonóg nadal nie będzie chciał połknąć tabletki to poleca się użycie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to środki, które wnikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są sukcesywnie uwalniane, dając ochronę przed kleszczami aż na kilka tygodni. specyfiki te są nakraplane dostosowanym aplikatorem na szyję zwierzęcia i zostawiane do wchłonięcia. Bardzo istotne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po nakropleniu środka nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby specyfik się wchłonął. Jednym z preparatów dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią również przed innymi ektopasożytami – pchłami i wszołami. Dużym pozytywem tego specyfiku jest to, że może być z powodzeniem stosowany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

szelki dla psa

Dodaj komentarz